Otevírání různých menu
Status
Status je ukazatel, který umožňuje poznat, jak na tom vaše nebo jiná postava je. Mimo jiné v určitých ohledech zastupuje postavu, což je výhodné, pokud musíte zaměřit, a je třeba velká tma. Existují dva druhy zobrazení statusu. Ten první se otevírá tak, že levým tlačítkem kliknete na postavu, držíte jej a táhnete ukazatel dokud se neobjeví status. Pokud je to cizí status, jste schopni vidět pouze stav jeho zdraví, a když je to vaše postava, vidíte i stav vaší many a staminy. Druhý status je možno otevřít dvojklikem na výše uvedený status nebo v menu a nebo klávesovou zkratkou. Tento status je číselný a mimo výše uvedených informací v něm najdete i stav vašeho bankovního účtu, vaše zatížení, hodnotu vašeho AR a všechny vlastnosti.
Paperdoll
Paperdoll zobrazuje postavičku v celé její kráse, tak jako by stála před vámi, plus nabízí jakési menu. Otevřete jej dvojklikem na postavu, případně na její status. Opět jako u statusu, pokud je to cizí paperdoll, v menu uvidíte jen možnost získat status, pokud je vaší postavičky, budete mít na pravé straně menu. Některé bytosti paperdoll nemají, kupříkladu zvěř. Menu si popíšeme podrobněji.
Help
Zobrazí se nám nabídka jakési základní pomoci.
Otravují mne!!! – jako page GM
Page GM – zde je možno se svěřit GM se svým požadavkem. Více page GM.
Help room – pokud někde uvíznete, nebo se dostanete do jiné bezvýchodné situace, budete jej asi muset použít, vždy je tu ještě možnost napsat page, ovšem ne vždy musí být některé GM ve hře. Pokud help room použijete, dostanete se do zvláštní místnosti s dvěma porty, modrý vede do města Britain, červený do města Delucia v Second Age. Za normálních podmínek se do helproomu dostanete s věcmi i s koněm, ale například z dungeonu jen jako duch. Jsou jistá pravidla týkající se používání help roomu, takže doporučujeme před použitím přečíst.
Info serveru a Stav serveru – zde je možno získat informace o tom, na jaké verzi sféry hrajete, jak je starý shard, kolik je uživatelů atd.
Options
Zde se dají nastavit různé věci. Více v sekci nastavení options.
Logout
Odhlášení z ultimy. Důležité je vědět, že vaše postava je ještě až 5 minut viditelná ve hře. Proto je dobré se odhlašovat z nějakého bezpečného místa, kde na vás pak nikdo nebude moci zaútočit nebo vás okrást.
Journal
V journalu lze vidět vše, co se vám objeví na obrazovce. Je to ideální nástroj k tomu, aby jste se podívali, kdo co říkal v momentu, kdy jste dívali do klávesnice. Minimalizuje se tlačítkem umístěným nahoře, a dolním tlačítkem se dá měnit jeho velikost.
Skills
Zde se zobrazují dovednosti postavy. Některé z dovedností lze použít levým kliknutím na modré tlačítko vlevo od názvu dovednosti, ty ostatní se zvyšují prováděním určité činnosti. Lze přidat i novou záložku, a to kliknutím na „new group“ vlevo dole.
Chat
Slouží k rozhovorům mezi hráči. Zde se můžete bavit mezi sebou i jako hráči, nejen jako postavy ve hře.
Peace/War
Tlačítkem lze přepínat mezi těmito dvěmi módy.
Status
Zobrazí se číselný status. V případě jiné než vlastní postavy jen status znázorňující stav životů.
Mapa
Mapa se vam zobrazí po stisknutí Alt-R. Po druhém zmáčknutí se zobrazí větší mapa.
Seznam klávesových zkratek
Alt+S | otevření statusu |
Alt+T | otevřeni okna chatu |
Alt+X | otevření klihy kouzel |
Alt+C | přepínání war/peace modu |
Alt+K | otevření přehledu dovedností |
Alt+J | otevření journalu |
Alt+B | otevření hlavního batohu |
Alt+R | otevření mapy (po druhém zmáčknutí se objeví větší mapa) |
Alt+O | otevření options |
Ctrl+B | postava se ukloní |
Ctrl+S | postava pozdraví tak, že se levou rukou dotkne srdce |
Všechny tyto příkazy si můžete změnit v menu makra v options.
Options
Options se dají otevřít buď v paperdollu, nebo klávesovou zkratkou Alt + O.
Nebudu vypisovat všechny možnosti options, jen zmíním důležité nastavení. Na stránkách Imperiál Dawn je též možno stáhnout si český překlad options.
1, Zvukové nastavení
2, Nastavení vysunovacího menu, které by vám mělo říct nějaké info o předmětu (v černém rámečku), ale je to poměrně neužitečné, doporučuje se vypnout, neboť vyskakování rámečku občas ruší při hře.
3, Volba jazyka
4, Nastavení barev textu a jiných věcí v chatu
5, Nastavení maker, jedna z nejpoužívanějších částí options.
Přidávání makra probíhá tak, že zmáčkneme ADD (přidat) a zvolíme klávesovou zkratku, kterou chceme danou činnost vyvolávat. Poté si v Actions vybereme činnost, nebo funkci. Můžeme jich dát dokonce několik za sebou. U některých, jako například use skill nebo cast spell se objeví vpravo další nabídka upřesňující kterou dovednost použít respektive které kouzlo vykouzlit. Makro si pak uložíme pomocí tlačítka Apply nebo Okay.
6, nastavení rozhraní. Tady si nastavíte různé věci počínaje způsobem, jak bude fungovat tabulátor až třeba po to, jestli chcete aby vaše postava stále běžela.
7, Zde je grafické nastavení. Pokud hrajete na starším počítači a máte starší grafickou kartu, můžete si zapnout Enable frame skipping, aby vám hra běžela rychleji a nesekala se. Také se dá nastavit jak dlouho bude vidět text který řeknete (Adjust how long sérech remains on screen). Důležité je zde nastavení barvy řeči, a to zejména z toho důvodu, že se často budete dívat do žurnálu, a číst si starší texty. Je dobré mít takovou barvu, aby nesplývala s pozadím žurnálu. Doporučujeme hned na začátku přednastavit, jelikož původní barvy nejsou v žurnálu příliž viditelné.
8, Tady je určena barva postav které vidíte v závislosti na své reputaci. Poslední políčko je poměrně důležité zejména pro začínající hráče, kdy je hra upozorní vždy na to, když budou chtít vykonat nějakou nepřátelskou akci, proto se hodí jej mít v začátcích zaškrtnuté.
9, Z tohoto menu bych vybral zejména nastavení kruhu průsvitnosti, který se nastavuje pomocí Use circle of transparency a set radius…
10, Filtr obscénností doporučujeme nezapínat, slovník funguje na jisté anglické výrazy, a může zkomolovat jinak běžné jména a názvy.