Instalace
Nejprve je třeba nainstalovat samotnou hru Ultima Online. Musí se jednat o verzi Second Age nebo novější. Pak už jen stačí stáhnout si všechny soubory z webu ID ze sekce Nutné soubory a rozbalit je do adresáře, kam jste si nainstalovali UO.
Vlastnosti, dovednosti
Na shardu Imperial Dawn je součet hodnoty vlastností omezena na 300 bodů, maximální hodnota jedné vlastnosti je 161 bodů. Celkový součet dovedností je omezen na 750 procent. Můžete si vybrat jakoukoliv kombinaci dovedností, ale pamatujte na to, že některé dovednosti spolu souvisí.
Vlastnosti
Vlastnosti jsou tři: síla, inteligence a obratnost. Od jejich hodnoty se odvíjí spousta dalších věcí a u některých dovedností má vliv na úspěšnost.
Síla
Od síly je odvozena maximální hranice životů postavy. Dále rozhoduje o síle útoku, o tom kolik postava unese atd..
Inteligence
Ovlivňuje maximální množství many a další věci spojené s kouzlením.
Obratnost
Odvozuje se od ní maximální množství staminy, má vliv na používání střelných zbraní a na rychlost útoku obecně.
Dovednosti
Hodnota dovednosti reprezentuje, jak je postava v dané činnosti nebo znalosti dobrá. Celkem je v UO 50 dovedností, jejich seznam můžete najít na stránce ID v sekci skilly. Některé jsou mezi sebou úzce provázány ať už přímo (v konečném výsledku se započítávají hodnoty daných dovedností), nebo nepřímo jako podpora (např. k magii se hodí meditace, rychleji získáte zpět manu). Je proto dobré se zamyslet při skladbě dovedností své postavy.
Controls
Chození
Může to někomu připadat banální, ale vězte, že tomu tak úplně není. V UO se totiž na rozdíl od jiných her nechodí za pomocí levého tlačítka myši, ale naopak pomocí pravého tlačítka. Také platí, že pokud budete mít kurzor v dostatečné vzdálenosti od postavičky, budete se pohybovat rychleji, tzn. utíkat.
Používání předmětů
Jedna z nejdůležitějších věcí v Ultimě je umět použít věc nebo předmět. Stačí pouhý dvojklik na danou věc. U spousty věcí se vám ještě objeví terčík s hlášením „na co chceš daný předmět použít“. V tom případě se dá předmět využít na jinou činnost, například na rozřezání mrtvolky zvířete, abyste tak získali maso, kůže či jiné suroviny. Většina věcí je intuitivní a přijdete na ně určitě sami.
Boj
Boj zahájíte tak, že si v paperdolu nebo stiskem tabulátoru zapnete war mód. Váš ukazatel zčervená a opět dvojklikem na postavu nebo na její vytažený status zaútočíte na postavu. Jsou ještě jiné způsoby jak zaútočit, ale ty si uvedeme později v sekci Nastavení options. Většinou těž bývá zvykem, že pokud na vás postava zaútočí, ultima vám automaticky přidělí proti tomuto cíli war mód, ale až po udělení zranění.
Otevírání dveří, nasedání/sesedání z koně
Dveře se otvírají stejným způsobem jako se používají věci, to znamená dvojklikem. A opět dvojklikem se zase zavírají, jen je v obou případech potřeba stát blízko nich.
U koně je to obdobné. Dvojklikem na koně nasednete (pozor abyste neměli zapnutý war mód) a dvojklikem na svou postavičku sesednete.
Předávání předmětů
Pokud budete chtít někomu něco předat, jednoduše uchopte předmět a přetáhněte jej na postavičku, které chcete danou věc dát. Objeví se vám vlevo nahoře okýnko a vy do něj můžete dále přidávat další předměty. Pokud budete s předávanými věcmi spokojeni, zmáčněte odtržítko a je to. Podobné je to s braním věcí ze země nebo z truhly. Stačí věc přetáhnout na na svou postavičku, nebo do batohu.
Rušení akcí a menu
Veškeré akce se ruší zmáčknutím klávesy ESC a pokud se jedná o menu, kliknutím pravým tlačítkem na ně.
Kruh průsvitnosti
Občas se vám stane, že položíte nějakou věc za objekt, přes který nevidíte, a tím pádem věc nemůžete vzít. Pak je dobré zapnout si circle of transparency, a budete vidět do určité vzdálenosti i přes objekty. Více o nastavení v options.
Mluvení
Dbejte na to, aby jste mluvili jen v rámci Role Play. Pokud potřebujete nutně říct něco mimo roli, dejte řeč do závorek. Něco v UO říct je velice snadné. Stačí napsat text (objeví se vám v levém dolním rohu okna) a odeslat pomocí klávesy Enter. Barvu textu si můžete změnit v options. Dbejte na to, aby byla barva dobře čitelná jak ve hře, tak v journalu, což je důležité, chcete-li si později přečíst dříve napsaný text. Kromě normální mluvy můžete ještě používat další způsoby vyjadřování:
Emote mód
Emote vyjadřuje pocity postavy, a to co na vás někdo jiný může zpozorovat, a které nemůžete v obyčejnou přímou řečí vyjádřit. Emote text se liší od normálního tak, že je uveden mezi hvězdičkami. Příklady emote: *škrábe se na hlavě*, *pláče*, *směje se* *potí se* *klepe na dveře*a tak dále. Pokud před text napíšete dvojtečku a mezeru, objeví se vám v příkazovém řádku nápis Emote: což znamená, že následující text bude vypsán jako emote. Špatné příkladem emote je například: *myslí si o něm, že je chytrý* *slyšel, že je tomu tak* Nikdo vám nevidí do hlavy a tak je nereálné, že toto na vás někdo pozná.
Yell mód
Yell znamená výkřik. Takže pokud použijete vykřičník a mezeru, bude vás slyšet přes několik obrazovek.
Whisper
Whisper je opakem yellu. Je to šeptání a budou vás slyšet jen lidé, kteří budou stát ve vaší blízkosti do vzdálenosti přibližně půl obrazovky. Lide kteří budou třeba na druhém konci obrazovky vás neuslyší. Pro whisper se používá středník a mezera.