Tak jako kdekoliv jinde i v Auretánské říši věří lidé v nadpřirozené a nadlidské síly, které si personifikují do postav bohů. V dávných dobách, kdy byla říše mladá a na většině jejího území se pohyboval velký počet nezávislých kmenů bylo bohů mnoho. Byli bozi silní a mocní, které měli mnoho vyznavačů, ale bylo i spousty malých bohů, ve které věřilo sotva hrstka lidí, zapomenutých kdesi v horské vesnici. Dnes, kdy je říše pevná a migrace obyvatelstva ustala se i počet bohů zmenšil. V praxi se tak lze setkat se čtyřmi hlavními náboženskými směry.
Mezi náboženství, které má prastarou tradici a které bylo přineseno z dalekých krajů, patří vyznání elfů. Je známo, že elfové jsou druh velmi osvícený, ale přesto zbožný a většina z nich hluboce uctívá tradice. Ve shodě s elfskými legendami a mytologií tak elfové věří ve dva velké a mocné bohy. Prvním z nich je bohyně veškeré země, kterou elfové nazývají Nerthus. Tato prastará bohyně je patronkou všech, kdož ve shodě se zemí žijí a kdož její poklady dobývají. Proto je ochránkyní farmářů, rybářů, ale i horníků a kovářů. Dle věrouky elfů, kteří žijí v provincii Yew, a kteří také tuto víru do Auretánské říše přinesli, je Nerthus bohyní vlídnou a má ráda bytosti vyrovnané, kteří řeší veškeré konflikty smírně.
Druhým elfským bohem je mocný bůh Eketa. Tento mocný lesní bůh je patronem všech bojovníků, lukostřelců či hraničářů. Má rád bytosti odvážné a statečné, které hájí bezpráví mečem a zlo trestá smrtí. Obě tato náboženství si za dlouhá staletí získala jistou oblibu i mezi lidmi a proto dnes není výjimkou, pokud při pořádání náboženských obřadů vidíme ve svatyních elfa vedle člověka.
Posledním a nejmladším vyznáním je Omnianismus, neboli kult vyznavačů osvíceného boha Oma. Tento řád vznikl teprve nedávno ve městě Nujel’m a vyznavači boha Oma vyznávají pět základních božích přikázání, která jsou vytesána do kamene na zdi každého z chrámů boha Oma.
Další bohyní je Kiaransalee. Především ji uctívají Temní elfové (Drowi) pro nenávist a návrat k druhému životu (jak je často nezýván život nemrtvého). Aleuctívat ji mohou i ti, jejichž duše je provázána zlem. Je často volána těmi, kteří se chtějí pomstít, učit se temnému učení nebo si chtějí prodloužit život Kiaransalee je uctívaná ve městě Wind, v prostých svatyních. Svatyně vypadají jako sarkofág z černého mramoru ozdobený vytesanými výjevy znázorňující oživování mrtvých a jejich následný život. K uctění bohyně kněžky spí ve svých sarkofázích, při němž napodobují její svatý symbol překřížením rukou přes hrudník. Podle legend se kněžky, které někdo při spánku vyruší, promění na jeden den v upíra. Jediný opravdový a nezakrytý chrám Kiaransalee je Acropolis ve Windu, menší kaple jsou postaveny v celém podzemí pod celou Auretanii.
Každému z bohů lze prostřednictvím obětních křížů učinit obět. Již mnoho bojovníků, poutníků i obchodníků poznalo velkost boha ve kterého věřili, když se jim jejich oběti vrátily ve chvíli, která byla pro ně životně důležitá. Víra v bohy se v Auretánské říši rozhodně vyplácí.
Kiaransalee
Kiaransalee (KEE – uh – RAN – sa – lee)
(Paní Smrti, Revenant, Pomstychtivá Banší, Královna temnot)
Drowí bohyně pro nenávist a návrat k druhému životu (jak je často nezýván život nemrtvého). Je často volána těmi, kteří se chtějí pomstít, učit se temnému učení nebo si chtějí prodloužit život… Ač Drowí bohyně tak se nebraní uctívačům z řad lidí či jiných ras se zlým přesvědčením. Kiaransalee je tajně uctívaná ve městech Lolth, v prostých svatyních ukrytých před očima kněžek Královny. Svatyně vypadají jako sarkofág z černého mramoru ozdobený vytesanými výjevy znázorňující oživování mrtvých a jejich následný život. K uctění bohyně kněžky spí ve svých sarkofázích, při němž napodobují její svatý symbol překřížením rukou přes hrudník. Podle legend se kněžky, které někdo při spánku vyruší, promění na jeden den v upíra. Jediný opravdový a nezakrytý chrám Kiaransalee je Akropolis ve Windu, menší kaple jsou postaveny v celém podzemí pod celou Auretanii.
Zjevuje se jako
Drowí žena nosící pouze stříbrné šperky a hedvábný závoj nářků. Jako zbraně používá zakřivené dýky zvané Chladné srdce. Pokud chce, nosí Plášť Nočních můr, plášť pošitý kostmi. Někdy ho půjčuje svým oblíbeným služebníkům. Při boji ovládá mysl všech nemrtvých v širokém okolí. Její dotyk oživuje mrtvá těla k novému životu. Někdy se zjevuje jako suchý, chichotavý smích s nádechem šílenství a je z něho cítit, jako by se někdo procházel na hrobě těch, kteří tento šílený smích slyšeli.
Původ bohyně
Kiaransalee byla ze začátku pouze jenom Temná bohyně zlých dravců při okupaci Seldarine Araushnee, ale pak se stala nedobrovolnou otrokyní Lolth, schopná jenom malých náznaků vzpoury. Kiaransalee bývala smrtelná Temná elfka, mocná nekromantka – Královna země známé jako Threnody. Musela zabit svého muže kvůli svým experimentům pro nalezení nesmrtelnosti. Kiaransalee poté uprchla s malou skupinou přívrženců, kterou transformovala na nemrtvé pomocníky, aby si zajistila jejich loajalitu. Pak pokračovala ve svých pokusech v tajnosti a dělala si armádu nemrtvých. Potom se z Threnody stal mrtvý svět a strůjkyně této pohromy utekla se svými nemyslícími důstojníky do Propasti, kde předstírala, že má obrovskou božskou moc.
Není to ani moc dávno, kdy Kiaransalee dosáhla nezávislosti od Lolth, která vyplynula z úspěšného útoku na její útočiště v Propasti mezi světy kde sídli bohové. Potom získala Thanatos, ledovou pláň pokrytou sněhem, řídkým vzduchem a černou, rudým sluncem osvícenou oblohu známou jako Zvony smrti, bývalé útočiště boha Orkuse, který zaklel Lordy z Propasti, teď nemtrvé a tak se jim pomstil za jejich pohrdání. Třebaže postrádala potřebnou sílu ke čtení všech myšlenek z jeho mysli potřebné pro zabití Prince Nemrtvých, Kiaransalee magicky vymazávala jména Lordů z Propasti kdekoliv a jakkoliv si je připomenul. Ti se dostali z jeho vlivu a začali se mu mstít. Tak oslabila jeho armádu.
Když svého nepřítele zabila a jeho mrtvé tělo bylo ponecháno v Astrální pláni, zničila všechny vůdce a pomocníky Orkuse (zachránil se pouze jeden, když přijala jeho služby) a schovala legendární Orkusovu hůlku tam, kde ji nikdo nenajde – nebo alespoň si to myslí. Paní smrti byla dlouho držena pod vládou Lolth a jenom díky Lolthině obrovité moci se dlouho nepokoušela o dlouho plánovanou pomstu na její zničení. Je spíše známa jako neznámá zhouba vseho živého, i když je zajímavá svými vztahy k jiným bohům. Je známa svou nenávisti k Omovy a jiným dobrým bohům Auretanie.
Kiaransalee je krutá, podvodná a živená myšlenkami na pomstu. Již dávno zešílela, ale si udržuje svou prohnanost a živé vzpomínky na každou maličkost, která se ji stala. Je strašně chaotická, rychle se rozzlobí a plánuje pomstu proti všem, kteří ji ukřivdily. Preferuje málo myslící společnost nemrtvých, u nichž může manipulovat s jejich myslí. Radši řeší svoje problémy než problémy ostatních.
Kněžky
Jsou známy svou neústupností a touhou sloužit bohyni i za cenu svého života proto se často stávají nemrtvými. Lidští uctívači jsou známí pod názvem Noční oběšenci. Chrámy mají svou hierarchii, každý stupeň má svůj titul od nejvyšší kněžky přes její vybranou osobní gardu z řad Yarhirshee po nejnižší kněze a kněžky z řad Nočních oběšenců. Největší a Hlavní chrám je postaven v městě drowu jménem Wind.
Speciálně vychovávané kněžky jsou známé jako Yathrinshee – nenosí brnění, spoléhají se na svou magickou ochranu a v bojové umění jejich nemrtvých ochránců. Oblíbenými zbraněmi jsou otrávené tesáky, škrtící smyčky a magické hole , které nejméně narušují tělo protivníka, který je později obživen.
Yathrishee jsou těmi, kteří pomáhají naplánovat mstu za ty, kteří jsou zabiti, poraněni nebo uraženi. Někdy vycházejí zabít nějaké tvory k posmrtnému oživení nebo krást čerstvě pohřbená těla. Mají velkou zásluhu na otročení samotných Drowu.
Vysoce postavené kněžky se mohou stát Lichem, nebo ti, které má bohyně v oblibě, se mohou stát Upírem což je pro ne ta největší pocta ..
Každá kněžka či kněz musí minimálně jednou do měsíce provést krvavou oběť jinak se stane strašná věc a to je prokleti od Kiaransalee osobně. to probíhá tak strašlivým způsobem (Dvojice obrovských kostěných rukou vyrazí ze země a táhnou nešťastnou oběť pod zem a až celá zmizí. Oběť je zatažena hluboko do země a držena tak dlouho, dokud bohyně umírajícího neprokleje. Když kouzlo skončí, oběť je vypuzena ze země. Pokud se ale jedná o přímou pomstu Kiaransalee, zůstává oběť v podzemí, dokud mu někdo nepomůže…..)
Seznam obřadů
Alespoň jednou denně se pomodlit u oltáře naši bohyně a prinést ji malou obět. Povinné uctěni Bohnyně krvavou obeti na hřbitove či jinam miste s hroby jednou týdne. Jednou do mesíce každá kněžka musí provést lidskou obět jinak se ji stane strašlivá věc viz nahoře.