V Auretánii je zvykem bydlet ve městech. Domy mimo města jsou jen výjimečné. A proč? Jde hlavně o bezpečnost. Císař nemůže dát hlídat rozsáhlé oblasti divočiny a tudíž tam není bezpečno. Proto jsou obyvatelé soustředění převážně do měst.
Výjimkou jsou například sídla šlechticů, která mohou stát i mimo města, protože si mohou dovolit platit vlastní strážné a hlídače. Samozřejmě se zde dají nalézt obydlí samotářů, takzvané samoty. Těžko donutit starého Druida, aby se vzdal svých záhonků s bylinkami a odstěhoval se pod ochranu stráží. Ještě méně pravděpodobné je, že by bydlel ve městě pod ochranou stráží dokonce nějaký lapka či bandita. Jak vidíte, výjimky tedy existují, ale musíte k bydlení mimo město mít opravdu pádný důvod.
Jen pro pořádek zde zmíníme, ve kterých městech jsou centra té které rasy:
- Lidé – Obývají největší část Auretánie a logicky tedy i nejvíce měst. Hlavní město Britain, dále pak Trinsic, Vesper, Skara Brae, Moonglow, Nujel’m, Jhelom, Occlo a Magincia.
- Trpaslíci – Jejich centrem je Minoc a k němu náležící Cove.
- Elfové – Lesnatý Yew a kamený ostrov Serpent‘s Hold je jejich útočištěm.
- Temní Elfové (Drowové) – I ti mají své vlastní město a to ne ledajaké. Je to podzemní město Wind a běda každému, kdo tam zavítá bez jejich pozvání. Stihne ho přísný trest! Také císař zle postihuje všechny, kdo do Wind navštěvují. Paktovat se s Temnými Elfy je přísně trestáno.
Ještě jsme nezmínili tři další města. Bucaneer’s Den který je piráty zvaný Tortuga, Papuu a Delucii. Bucaneer’s Den je ostrov obývaný výhradně piráty, a proto také platí císařský zákaz vstupu na tento ostrov. Kdo bude usvědčen z návštěvy ostrova, toho přísný trest nemine. Císař nebude podporovat obchod s tou cháskou. Papua a Delucia jsou města mimo dosah císařské moci a Auretánská říše tam nemá pražádný vliv. Jsou to svobodná města, která si žijí vlastním životem a nejeden lapka tam přebývá. Jsou také mimo kontinent, na kterém se rozkládá císařství. Ale mezi těmito dvěma zeměmi existuje spousta průchodů, ať už normálních a nebo magických bran. Také každý schopnější mág se dokáže mezi těmito dvěma zeměmi přepravovat.
Teď, když jsme se obeznámili s městy, můžeme se pořádně podívat na pronajímání domů. Všechny domy ve městech lze totiž pouze pronajmout. Vlastní je vždy vévoda dané provincie či další správcové dané oblasti. Z utržených nájmů se platí magická ochrana města, stráže a údržba domů.
Výše nájmů je odvozena od několika faktorů:
- Města: Například V Britainu je za stejně velký dům mnohem větší nájem než na Nujel’mu, jelikož Britain je hlavní město celé říše a bydlení zde je velmi žádané.
- Vybavení domu: krb, více pokojů, různé dekorace, ohrádka. Za to vše jsou příplatky. Vybavení po původním majiteli je při dalším pronajmutí zkonfiskováno, takže nepočítejte s tím, že by jste obsadili nějakému obchodníkovi dům, protože odjel, nesložil nájem, a máte zálusk na jeho majetek.
- Velikosti domu
Nemusíte však bydlet pouze v domech. Ve větších městech jsou k mání také pronajímatelné pokoje v hotelech. Abyste si mohli udělat hrubou představu o cenách, uvedeme příklad. V Britainu stojí nájem pokoje v hostinci od 200 od 300 zlatých za den a v Jhelomu si člověk za tu cenu může pořídit vlastní malý domeček. Ty největší sídla však mohou mít nájmy od deseti tisíc za den.